Emergency Medical System Poland
 
 
 

Baza wiedzy - wybierz tematy

Dla lekarzy
Medycyna
Nowoczesne technologie
Pierwsza pomoc
 
 
sklep dla ratownictwa medycznego

Informacja handlowa

Informacja handlowa o produktach jest do Państwa dyspozycji pod numerem:

(81) 527 22 33

 
EMS Poland Baza Wiedzy Nosze - transport pacjenta po urazie
 
 

Baza Wiedzy

 
 
show

Nosze - transport pacjenta po urazie

Data: 16/07/2009
Nosze - transport - DSC0023.JPG
fot.: Mikołajczuk, Paulina

Transport pacjenta urazowego w obrębie miejsca zdarzenia oraz na oddział ratunkowy musi odbywać się w myśl zasady jednych noszy.

Zarówno materace próżniowe, jak i deska ortopedyczna są przenikliwe dla promieni rentgenowskich. Pacjent nie powinien być przekładany z noszy, na których został przywieziony do momentu wykluczenia urazu kręgosłupa i miednicy. Do transportu pacjenta z urazami lub z podejrzeniem urazów nadają się wyłącznie nosze ortopedyczne, takie jak deska ortopedyczna, bądź materac próżniowy.Na miękkich noszach karetkowych można przewozić tego typu pacjentów jedynie po zdjęciu materaca. Nosze podbierające nadają sie jedynie do podniesienia pacjenta i przełożenia go na właściwe nosze ortopedyczne. Do ewakuacji pacjenta z urazami nie nadaje się miękka płachta ratownicza. Po położeniu deski ortopedycznej lub materaca na nosze karetkowe zawsze należy przypiąć do nich pacjenta. Do transportu pacjenta z ubytkami neurologicznymi czy porażeniami wynikającymi z urazu kręgosłupa trwającego powyżej 60 minut należy używać wyłącznie materaca próżniowego.Powoduje on równomierny nacisk na całą tylną powierzchnię ciała, w przeciwieństwie do deski ortopedycznej, która uciska głównie na kolce kości biodrowych, pośladki i łopatki. Pacjent z porażeniami jest narażony na bardzo szybkie powstawanie odleżyn, dlatego tak ważne jest rozłożenie nacisku na większą powierzchnię.

 

              

Budowa noszy karetkowych zazwyczaj pozwala na uwzględnienie różnorodnych stanów chorobowych przewożonych pacjentów.Warto więc pamiętać o optymalnym wykorzystaniu wszystkich funkcji.Każdy pacjent przewożony ambulansem powinien być przypięty co najmniej trzema pasami bezpieczeństwa.

Pacjentów urazowych transportuje się ułożonych płasko na plecach, z wyjątkiem:

  • przytomnych pacjentów z dusznością (np. odma ) - uniesiony tułów
  • kobiet w widocznej ciąży - uniesione prawe biodro, w miarę możliwości unieść prawą stronę całych noszy ( lub deski, czy też materaca próżniowego ) , a nie same biodro

Krzesełka ortopedyczne, także stanowią jeden ze sposobów transportu pacjenta po urazie.Umożliwiają przemieszczanie poszkodowanego w wąskich przestrzeniach, np. holach, ponadto są dostępne krzesełka, które pozwalają na zjazd po schodach ( jak np. krzesełko o nr.katalogowym 3041173002 )

 

            

Poniżej przedstawione zdjęcia noszy oferowanych przez EMERGENCY MEDICAL SYSTEM POLAND. Szersza oferta dostępna w dziale KATALOG PRODUKTÓW.

Źródło: "Ratownik medyczny" Juliusz Jakubaszko

Rozdział 4: Ewakuacja pacjenta Lilianna Styka, Jacek Piechocki

 

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2009 by Emergency Medical System Poland
Produced by JMC